Gaismas pilna dzīve. Henrik Clausen.

april 13, 2017

Henrik Clausen ir pasaules mēroga gaismas zinātnieks un Fagerhult Lighting Academy vadošais pētnieks, grāmatas Light & Communication autors un Human Centric Lighting filosofijas pārliecināts piekritējs.

27. aprīlī Henriks Clausen viesosies Rīga ar gaismai veltītu lekciju How to Work with Human Centric Lighting.

 

fagerhult_henrik_clausen

 

Kāpēc es daru to, ko daru?

Es ticu un ceru uz to, ka lietas, kuras es daru sniedz vērtību un ir noderīgas citu cilvēku dzīvēs. Es ticu tam, ka zināšanās par gaismu ir jādalās ar maksimālu cilvēku skaitu.

Kā es to daru?

Es dalos savās zināšanās nokāpjot no skatuves un runājot ikdienišķā nevis zinātnes valodā.

Ko es daru?

Tā ir sanācis, ka mana dzīve ir piepildīta ar gaismu. Gaisma kļuva par manas dzīves kaislību brīdī, kad es apjautu, iemācījos novērtēt un pat iemīlēju to, ko gaisma spēj dot cilvēkiem. Tieši tādēļ es vadu lekcijas visa pasaulē – lai dalītos ar cilvēkiem šajās zināšanās.

Ko es vēlos?

Es vēlos atrast līdzīgi domājošus cilvēkus, kuri arī tic, ka gaisma spēj sniegt neizmērojamu vērtību mūsu dzīvēm.

Ar ko es sadarbojos?

Es ar prieku sadarbojos ar inovatīviem un radošiem cilvēkiem – gaismas dizaineriem, arhitektiem, interjera arhitektiem, gaismas inženieriem, studentiem un klientiem no visas pasaules un visām kultūrām.

Mans ceļš uz gaismas pasauli. Personīgs stāsts.

1980. ir gads, kuru es nekad neaizmirsīšu. Šajā gada notika mana pirmā saskarsme ar gaismas fantastisko spēku. Es biju pavisam jauns strādnieks un mans priekšnieks uzticēja man uzstādīt gaismas ķermeņus vietējā telekompānijas kafejnīcā. Es piekāru lampu virs galda, atkāpos soli atpakaļ un ieraudzīju gaismas skaistumu. Brīnišķīgā lampa, brīnišķīgā gaisma, bet visbrīnišķīgākais un skaistākais bija cilvēku smaidi, kuri paraudzījās viens uz otru jaunā gaismā. Viņi sarunājās, smējās un izbaudīja viens otra sabiedrību – viņi izbaudīja gaismu.

Tovakar, atgriežoties mājās, es nolēmu, ka savu dzīvi veltīšu darbam ar gaismu.

1983. gadā es jau studēju divus gadus, lai iegūtu elektroinženiera kvalifikāciju un biju pārliecināts pacifists. Daudzi mani kursa biedri cerēja atrast darbu ieroču vai militārajā nozarē, jo tur bija pieejams labs pētniecības finansējums. Es pievienojos Engineers for Peace un pats sev apsolīju, ka nekad nestrādāšu industrijā, kura nodara cilvēkiem pāri.

1986. gadā es tik pat spēcīgi gribēju strādāt ar gaismu un padarīt cilvēku dzīves labākas un gaišākas. Es gribēju, lai cilvēki sajūtas komfortabli, tāpēc izvēlējos apžilbinājuma jeb Discomfort Glare tēmu savam zinātniskajam darbam. Uzskatu, ka cilvēkiem ir jāsaņem kvalitatīvs un estētisks apgaismojums, kā arī jāsaņem visas tā sniegtās priekšrocības, izvairoties no atspīdumiem un žilbinājumiem. Es joprojām esmu “žilbinājuma nūģis”, jo pievēršu pedantisku uzmanību šim gaismas faktoram un saglabāju šo tematu tuvu sirdij.

2009. gadā tika izdota mana grāmata Light & Communication. Šajā grāmatā esmu ielicis visas savas zināšanas un mīlestību pret gaismu un to, ko tā ir spējīga sniegt cilvēkiem. Tieši par to es runāju arī šodien, kad atsaucos uz Human Centric Lighting. Tā ir visas manas darbības pamata tēze – gaisma ir paredzēta cilvēkiem. Tā nav domāta arhitektūrai, mākslai, ielām vai veikaliem. Tas taču ir tik vienkārši un pašsaprotami – gaismas centrā ir cilvēks.

2017. gadā es turpinu savu misiju un esmu priecīgs satikt daudzus interesantus un iedvesmojošus cilvēkus, kuri arī izjūt kaisli pret gaismu un alkst izprast šo fantastisko fenomenu dziļāk. Es varu apceļot pasauli un dalīties savās zināšanās – ko gan vairāk varētu vēlēties?!

 

Henrik Clausen lekciju How to Work with Human Centris Lighting būs iespējams noklausīties pasākumā “Gaismas fabrika”.

Pasākums notiks 27.04. plkst. 17 00 “Sapņu fabrikas” telpās, Lāčplēša ielā 101, Rīgā.

Iepriekšēja pieteikšanās līdz 20.04. šeit

No items found.