Lighting Design Awards 2017
august 21, 2017
Apbalvojums «Lighting Design Awards» tiek pasniegts reizi gadā, šogad jau četrdesmit pirmo reizi izceļot gada labākos gaismas dizaina risinājumus dažādās pasaules vietās. Šogad konkursā piedalījās vairāk nekā 700 gaismas dizaineri un arhitekti no 15 valstīm ASV, Somiju, Zviedriju, Austrāliju, Čīli, Franciju un Itāliju ieskaitot. Pasākumā tika apbalvoti gan teicamākie gaismas arhitektūras un dizaina projekti, gan noteikti labākie gaismas dizaina speciālisti dažādās jomās.
Gada gaismas dizainera gods ir atvēlēts Ņujorkas «Tillotson Design Associates» dizaina aģentūras dibinātājai Sjūzenai Tillotsonai (Suzan Tillotson), savukārt par labāko gaismas dizaina studiju atzīta britu aģentūra «illuminationworks», kas tostarp ieguva arī apbalvojumu nominācijā «Viesnīcas un restorāni». Gada arhitektu gods ir atvēlēts «Carpenter Lowings» birojam, labākā gaismas produktu dizainera statusu iemantoja itāliešu gaismas dizaineris Marks Sadlers (Marc Sadler), savukārt apbalvojumu par mūža ieguldījumu saņēma arhitekts Daniels Lībeskinds (Daniel Libeskind).
2017. gada labākie gaismas dizaina projekti:
Gada gaismas instalācija
«Scent Constellation», Le Grand Musée du Parfum, Parīze — Jason Bruges Studio
Dinamiska un telpiski apjomīga gaismas instalācija ir daļa no «Fragonard» smaržu muzeja pastāvīgās ekspozīcijas Parīzē. Smarža šajā objektā tiek interpretēta kā gaismas un skaņas simfonija, kas tēlaini ataino jaunu aromātu izstrādes procesu. Instalācija ir veidota no alumīnija karkasa un 135 optiskā stikla prizmām un ataino piecus parfimērijas veidus — «Eau de Cologne», «Oriental», «Fougères», «Floral» un «Chypre». Atbilstoši smaržas veidam instalācija ģenerē noteiktus starus kūļus, kas lūzt un atstarojas stikla kristālos, veidojot precīzu gaismas un skaņu ģeometriju.
«Scent Constellation»
Gada integrētais projekts
Bahá’í templis, Santjāgo, Čīle – Limarí Lighting Design
Monumentālā bahai reliģiskās kustības tempļa uzcelšanai Dienvidamerikā bija nepieciešami trīspadsmit gadi. Arhitekta Siamaka Hariri (Siamak Hariri) projektēts, būvapjoms atgādina zieda pumpuru, kurā dienas gaisma iespīd caur deviņām caurspīdīgām ziedlapām. Ēkai ir tērauda konstrukcija, kas interjerā ir apklāta ar puscaurspīdīgu marmoru, savukārt eksterjeru veido daudzšķautņainas stikla plātnes. Sarežģītākais gaismas dizaineru uzdevums bija reliģisko būvi padarīt maksimāli gaismas caurlaidīgu, vienlaikus nodrošinot mājīgu un intīmu atmosfēru ēkas iekštelpās.
Bahá’í templis
Gada dabiskās gaismas projekts
«Folded Light», Londona, Lielbritānija – Carpenter Lowings
«Folded Light» ir 40 m augsta gaismas instalācija, kas ir projektēta Londonas biroja ātrijam un stiepjas no nama pirmā līdz noslēdzošajam, desmitajam stāvam. Objektu veido 47 ļoti plāni nerūsējošā tērauda trīsstūri, kas ir sadalīti asimetriskā plātnēs un atstaro no ēkas jumta nākošo dienas gaismu dažādos virzienos līdz pat ēkas lejasdaļai.
«Folded Light»
Gada publiskās telpas projekts
«Gasholder» parks, Kingskrosā, Londona, Lielbritānija – Speirs + Major
«Gasholder» ir jauns publiskais parks un pasākumu norises vieta Kingskrosā, Londonā. Tā ir kompakta, apļa formas teritorija, ap kuru izliecas 30 m augsta metāla konstrukcija. Šī monumentālā tērauda struktūra Kingskrosā ir uzcelta jau 19. gadsimta vidū un līdz demontāžai 2011. gadā veikusi gāzes rezervuāra funkciju. Vertikālās arhitektūras aprises lieliski izceļ meistarīgi projektēts gaismas risinājums, kas ir tapis, autoriem iedvesmojis no mēness aptumsuma.
«Gasholder» parks
Gada biroja projekts
R/GA, Ņujorka, ASV – Tillotson Design Associates
Digitālā dizaina un reklāmas aģentūras birojs Ņujorkā, kur interjers ne vien nodrošina produktīvu darba vidi, bet arī demonstrē aģentūras vērtības un patiku pret tehnoloģijām. Birojā ir vienmērīgs, rūpīgi modelēts netiešās gaismas risinājums, kas ir pietiekami spožs, taču saudzē lietotāju acis no apžilbšanas un atspīdumiem. Vienkāršā, taču elegantā gaismas sistēma ietver daudzveidīgus un dinamiskus apgaismes režīmus. Modulārs virsgaismas elements ir veidots no 10,500 PAR38 LED gaismas vienībām, kas lieliski iekļaujas celtnes industriālajā estētikā. Ar DMX sistēmas palīdzību baltās gaismas spektrs pielāgojas dienas gaismas intensitātei, variējot no 2700 K rīta periodā līdz 4000 K pusdienlaikā un 3000 K vakarā. Savukārt krāsainās gaismas režīmi tiek izmantoti gan biroja zonu atdalīšanai un sapulču telpu rezervēšanai, gan neformālu pasākumu laikā.
R/GA
Gada atpūtas vietas projekts
Kulm Country Club un Eispavillon, Sanktmoricā, Šveicē – Foster + Partner
Pirmā elektriskā spuldzīte Šveicē tika iedega 1879. gadā «Kulm» viesnīcā Sanktmoricā, turpat 1928. gadā norisinājās arī Ziemas olimpisko spēļu atklāšanas pasākums. Kompleksa renovācija tika aizvadīta ar mērķi atgriezt «Kulm» bijušo spozmi, ne tikai atjaunojot arhitektūru, bet arī to izsgaismojot. Interjera un eksterjera apgaismojuma diskrēti siltais tonis kontrastē ar Šveicei raksturīgo sniegoto ainavu un rada sevišķi mājīgas telpas iespaidu.
Kulm Country Club un Eispavillon
Gada viesnīcu un restorānu projekts
21c Museum Hotel, Oklahoma City, USA – Illuminationworks
Reiz «Ford Model T» montāžas rūpnīcai piederošajās un šodien par mūsdienīgu atpūtas vietu pārvērstajās telpās atrodama gan izsmalcināta viesnīca un smalks restorāns, gan mākslas telpa. Astoņstūru kolonnas veido stingru strukturālo tīklu visos četros ēkas stāvos. Pirmajā stāvā grafiskās kolonnas izgaismo spoži LED gaismekļi, savukārt trijos viesiem paredzētos stāvos gaisma niansēti pārslīd pāri arhitektūras elementiem, netraucējot atpūtnieku mieru. Saistošu risinājumu starpā monumentāli stikla flīžu bloki — sienu paneļi —, caur kuriem telpā ieplūst dienas gaisma.
21c Museum Hotel