Tolomeo 30!
november 06, 2017
Ar prestižo dizaina apbalvojumu Compasso D`Oro apbalvotā Tolomeo lampa ir XX gadsimta dizaina mēraukla, simbols un kults. Trīsdesmit pastāvēšanas gadu laikā tā ir kļuvusi par populārāko galda lampu dizaina vēsturē. Daudz laimes Tolomeo!
«1987. gadā es uzprojektēju Tolomeo. Iespējams, precīzāk būtu sacīt, ka es to izgudroju, jo pirms paša gaismekļa uzzīmēšanas man radās ideja par jaunu mehānismu,» savās piezīmēs par lampu raksta tās autors Mikele De Luki (Michele De Lucchi). Ideja par lampas mehānismu viņam radās ostā, vērojot, kā zvejnieki izkrauj lomu. Dizainera uzmanību saistīja sviru trošu sistēma, kas atviegloja strādnieku darbu un ļāva fiksēt kravu nepieciešamajā pozīcijā. Tolomeo konstrukcija darbojas līdzīgi — tā ir elastīga, racionāla un ārkārtīgi precīza.
Inovatīvo konstrukciju autors prezentēja apgaismojuma zīmolam Artemide, taču pirmais alumīnija prototips izrādījās pārāk statisks un grūti kustināms. To uzlabot palīdzēja rūpnīcas tehniskais direktors Džankarlo Fasīna (Giancarlo Fassina), kurš piedāvāja mainīt trošu materiālu, liekot jaunajai «la macchina» darboties perfekti. Šodien Džankarlo mēs pazīstam kā Tolomeo lampas līdzautoru.
Gaismekļa nosaukums tika izvēlēts par godu sengrieķu izcelsmes romiešu dabaszinātniekam, astronomam, ģeogrāfam, kā arī pirmās zināmās Eiropas kartes sastādītājam Ptolemajam. Jau debijas gadā Tolomeo pārdošanas rezultāti pārspēja cerības un nākošo desmitgažu laikā arvien turpināja pieaugt. Sākusies kā Tolomeo «Tavolo», lampa iemantoja arvien jaunas variācijas un šobrīd gaismeklis ir pieejams 26 versijās. Lampas dizains ir patentēts, apbalvots ar desmit prestižām dizaina godalgām, kā arī izstādīts daudzos pasaules mākslas un dizaina muzejos.
Par autoru
Tolomeo autors Mikele de Luki arhitekta izglītību ieguva itāļu radikālās arhitektūras pilsētā Florencē. Pēc studijām pārcēlās uz dzīvi Milānā un, pateicoties ciešai draudzībai ar Etori Sotsasu (Ettore Sottsass) un Alesandro Mendini (Alessandro Mendini), kļuva par aktīvu radošās sabiedrības domu paudēju — vispirms kā radikālā dizaina kustības «Alchimia» dalībnieks, dažus gadus vēlāk kā viens no kulta grupas «Memphis» dibinātājiem. «Mēs likām otas pie malas un sākām diskusiju. Mērķis bija apšaubīt visu, kas citkārt bija uzskatāms par pašsaprotamu,» postmodernisma zieda laikus un savas karjeras sākumu atminas de Luki. Astoņdesmito gadu nogalē, «Memphis» grupai pārtraucot darbību, Mikele atklāja pats savu dizaina un arhitektūras studiju. Par vienu no tās pirmajiem projektiem kļuva Tolomeo lampa – atturīgs pretmets viņa radikālā dizaina manifestiem.