VIRTUVE KĀ ARHITEKTŪRA I ARCLINEA
july 28, 2016
Interjera dizaina galerijas TRENTINI virtuves arhitekta Raimonda Bartaševiča iespaidi un piezīmes par šī gada Eurocucina biennāli.
Virtuves šogad demonstrē iespaidīgu tehnoloģiju attīstību, ir bagātīgi aprīkotas ar dažādām inovācijām un gadžetiem – indukcijas plītis un tvaika nosūcēji, kas iegremdējami darba virsmā, cepeškrāsnis ar kamerām, vismodernākie ledusskapji uzglabā ēdienu līdz pat četrām reizēm ilgāk kā standarta. Industriālais stils virtuvēs ir daudz izteiktāks kā citās dzīvojamās zonās – tas variē no pavisam raupja līdz pat izsmalcinātam. Ja iepriekšējā izstādē bija daudz kustīgu darba virsmu, tad šogad ražotāji ir atgriezušies pie stabilitātes. Formu, materiālu un krāsu daudzveidība, dažādi virtuves elementu augstumi un to saspēle ar iekaramajiem risinājumiem – šogad uzsvars uz ārišķību uzmanības piesaistīšanai, tikai retais pievērsies funkcionalitātei.
Virtuve arvien vairāk kļūst par fundamentālu dzīvojamās telpas centru – tā ir zona, kurā praktiskums mijas ar iespēju piedzīvot un dalīties, tādējādi veidojot to par vietu kopīgiem rituāliem. Tādēļ, piemēram, Arclinea vadmotīvs, prezentējot jauno Antonio Citterio projektu Principia, ir sekot pamatprincipam, kas attiecināms uz arhitektūru kopumā – eksterjers nav skatāms atrauti no interjera. Tas ir vienots dizains, kopums, kas apvieno funkcionalitāti un estētiku gan no iekšpuses, gan ārpuses. Dabiskie materiāli koks, tērauds, marmors ar nolūku saglabājuši daļu savas pirmatnības, tādējādi veidojot atsauci uz tikpat dabiski daudzpusīgajām personībām, pieredzēm, attiecībām, kuras tiek izdzīvotas virtuvē.
Principia greznība ir vienkāršā, bet dārgā materiālā – masīvkokā. Jūs teiksiet izšķērdība laikā, kad pieejams augstvērtīgs lamināts. Taču tāda ir Arclinea – fokuss tiek novirzīts no priekšmeta uz materiālu. Tā ir atgriešanās pie dabiskā un tradīcijām, kur rezultāts ir manifests smalkam amatnieciskajam darbam apvienojumā ar mūsdienu tehnoloģijām – koksne nedeformējas, tās pārklājums ekoloģisks – gan ēdienam, gan cilvēkam nekaitīgs. PVD krāsainās tērauda virsmas ar misiņa, vara, titāna toņiem ir tikai loģisks šīs filozofijas turpinājums. Šis materiāls var nebūt ideāls, tas ar savu berzumu, skrāpējumu, patinu, ir skaists savā dabiskumā un lauž domāšanu par to, kas ir glīti vai neglīti. Alvas virtuves piederumi, misiņa trauki, vara katli, čuguna pannas – šo vēstursko virtuves jezgu aizstāj ar nanotehnoloģiju palīdzību iekrāsots tērauds.
Pirmatnīgums mūsdienu izpildījumā – kas gan var ik dienas liegt svinēt katru maltīti?!