Biroja metamorfoze. Orgatec 2016.

november 29, 2016

Orgatec ir lielākā dizaina industrijas izstāde, kas reizi divos gados vienkopus pulcē biroja iekārtojuma ražotājus, to pārstāvjus un lietotājus. Izstāde notiek Ķelnē un, pateicoties lēcienveidīgam biroju tehnoloģiju un to lietošanas vides attīstībai, ir kļuvusi par aizraujošu izpētes lauku ikvienam, kuru interesē mūsdienīga darba vide. Šī gada izstāde ir īpaša ar to, ka apliecina pēdējo gadu pieļāvumus kā realitāti – šodien darba telpas uzbūve ir kļuvusi tik fleksibla, efektīva un uz sadarbību orientēta kā nekad iepriekš.

 Nē papīriem, plauktiem un individuāliem darba galdiem! 

Ideja par to, ka papīra ērai agrāk vai vēlāk pienāks gals, radās tiklīdz dators no armijas aprīkojuma pārvērtās ikdienišķā biroja sastāvdaļā. Taču līdz pat nesenai pagātnei iecere par sterilu, no liekiem priekšmetiem brīvu un modernas arhitektūras askēzei atbilstošu iekštelpu tā arī nekļuva par realitāti, jo  tehnoloģijas radīja jaunas interjera problēmas. Paralēli dokumentu mapju un drukātu materiālu krāvuma sarukumam, pretējā virzienā attīstījās digitālās informācijas nesēju apjomi. Galda virsmas vispirms pārņēma diskešu kaudzes, tad CD iepakojumi, zem galdiem un uz galdiem visos iespējamos virzienos vijās vadu kilometri un arī datoru procesoru un monitoru aprises ilgu laiku bija tālas no minimālisma. Taču beidzot digitālās pasaules fani var uzgavilēt – biroja tehnoloģijas ir kļuvušas tik elastīgas un lietošanā parocīgas, ka pilnvērtīgu darba funkciju veikšanai darbiniekam pietiek ar portatīvo datoru, planšetdatoru vai pat telefonu. Informācijas glabāšanai vairs nav nepieciešamas neskaitāmas iekārtas, bet pietiek ar vienu kopēju uzņēmuma serveri. Sekojoši arī vēsturiska darbinieka piesaiste konkrētai darba vietai ir zaudējusi savu racionālo pamatojumu. Kādēļ katru dienu atrasties pie viena darba galda, ja tehnoloģiju iespējas ļauj pārvietoties un veikt darbu tā specifikai piemērotā telpā – komunicēt ar kolēģiem nepiespiestā vidē, koncentrēties individuālās fokusa zonās vai aizvadīt konstruktīvu sapulci norobežotā pārrunu telpā? Pateicoties tam, ka darbiniekam nav nepieciešams glabāt personīgās mantas līdzās personīgajiem darba galdiem personīgajās, masīvajās uzglabāšanas sistēmās, biroja interjers ir kļuvis elastīgs, gaišs un dzīvespriecīgs. Plauktu sistēmu vietā aktuāli ir kļuvuši darbinieku mantu uzglabāšanas konteineri, kas parasti nepārsniedz pastkastītes izmērus. Retāk – pārvietojami biroja ratiņi, kurus darbinieks, izvēloties piemērotu darba vietu, var novietot sev līdzās. Bez pozitīvām interjera estētikas pārmaiņām, tīrā galda un elastīgā biroja politika veicina laikmetam atbilstošu vērtību attīstību – laiks, kad vadītāji strādāja slēgtās, īpaši aprīkotās telpās tuvojas norietam, un šodien daudz aktuālāks, stilīgāks un galu galā efektīvāks ir darbs visiem vienkopus. Šāds darbības modelis veicina pozitīvu komandas garu, līdzvērtību un piederības sajūtu ikvienam kolektīva biedram.

 Darbinieka motivācija ir uzņēmuma panākumu atslēga.

Arvien vairāk saplūstot robežām starp darbu un brīvo laiku, par arvien būtiskāku kritēriju darba vietas izvēlē šodien ir kļuvusi darba vides atbilstība mūsdienu interjera dizaina prasībām. Sekojot līdzi Silīcija ielejas piemēram talantīgu un ilggadēju darbinieku piesaistē, uzņēmumi ir apjautuši, ka par kvalitatīvu darba spēku ir jācīnās. Gan vairs nevis kopējot  Google biroju atrakcijas, bet iedziļinoties ergonomiskas, funkcionālas un estētiski pievilcīgas vides izstrādē. No Orgatec meses jaunumu piedāvājuma izceļam, mūsuprāt, aizraujošākos instrumentus, ar ko šo vidi radīt un realizēt.
Šodien statistikas dati apliecina, ka vairāk nekā 75% no darba ikdienas cilvēks pavada sēžot, tādēļ ir vitāli būtiski šo procesu padarīt maksimāli ērtu un veselībai draudzīgu. Izcils jaunums darba krēslu sekotorā ir Haworth un Mičiganas universitātes kopdarbs – krēsls Fern. Pirmo reizi šis krēsls ir prezentēts šī gada NeoCon izstādē, demonstrējot meses apmeklētājiem dizaina izstrādes procesu un uzsverot faktu, ka reāla produkta izveidei ir bijuši nepieciešami 5 pētījumu gadi un 37 atšķirīgi krēslu prototipi. Fern krēsla inovācijas ir dokumentētas 16 jaunos dizaina patentos.

3

Savukārt par amerikāņu mēbeļu ražotāja Haworth estētikas atbilstību mūsdienu dizaina patērētāja vajadzībām rūpējas spāņu arhitekte Patricia Urquiola. Šī starpkontinentālā dizaina sadarbība ir sākusies pirms trim gadiem kā viens noteikts mēbeļu projekts, bet turpina nest arvien jaunus un intriģējošus rezultātus. Balstoties uz savu vērienīgo un ilggadējo pieredzi sadarbībā ar ļoti atšķirīgiem dizaina ražotājiem, Patricija ir iesaistījusies Haworth kopējās dizaina vīzijas izstrādē – tiek ieviesti jauni apdares materiāli, rediģēta krāsu palete un arvien lielāka vērība pievērsta ilgtspējīgas un dabai draudzīgas dizaina domāšanas attīstībai. Arī šī gada Orgatec izstādē Haworth prezentēja vairākus Patrīcijas darbus. Urquiola studijas izstrādāts bija ražotāja stenda dizains, jaunumu sarakstā ir Immerse sapulču galds un mājīgais Poppy atpūtas krēsls.

1
14889768_799132176896128_7360730568917885282_o

Dizains nav tikai mēbeles un gaismekļi, dizains ir koncepcija.

Mēbeles un citi interjera priekšmeti ne tikai darba telpas kontekstā ir kļuvušas par rīkiem noteiktu scenāriju realizācijai, bez kuru klātesamības un rūpīgas plānošanas atsevišķiem objektiem nav pietiekama nozīme. Atvērtā biroja plānojums sniedz neierobežotas konfigurācijas iespējas, ļaujot interjeru autoriem gūt maksimālu jaudu abos interesējošos virzienos – darbinieks ir laimīgs un iedvesmots, un darba devējs saņem maksimālu darbinieku atdevi. Kā un cik efektīvie idejas tiek realizētas, izmantojot mēbeļu ražotāju piedāvājumu, tā jau ir arhitektu, dizaineru un paša uzņēmuma kompetence.

No items found.