GamFratesi un Ligne Roset

march 17, 2017

Marts Trentini galerijā jau tradicionāli ir veltīts franču dizainam, kad iepriecinām ar īpašiem «Ligne Roset» piedāvājumiem un iepazīstinām ar aizraujošiem ražotāja dizaina stāstiem. Šoreiz uzmanības centrā ir kolorītais «GamFratesi» dizaina duets un tā pienesums «Le monde du design français»!

«GamFratesi» studijas dizains ir divu tradīcijām bagātu kultūru kokteilis – Stine Gam ir dāniete, savukārt Enrico Fratesi dzimtene ir Itālija. Šādā sastāvā komanda darbojas kopš 2004. gada un radās, abiem jauniešiem studējot arhitektūru Itālijā. Pēc arhitektu diplomu saņemšanas Stine un Enrico turpināja mācības Aarhus universitātē, kur arhitektūru aizstāja dizains. Visbeidzot duets pārcēlās uz Kopenhāgenu, kas jau vairāk nekā desmit gadus ir «GamFratesi» darbības vieta.

http---s3-eu-west-1.amazonaws.com-fthtsi-assets-production-ez-images-7-0-1-2-42107-1-eng-GB-main_f0e5d685-9f75-4238-8407-b3479d296681

Dizaina studijā mijas acīmredzami pretmeti. Dāņu dizaina tradīcijas, kas sakņojas cieņā pret materiālu, izstrādājumu kvalitāti un formu askēzi, tiek veselīgi bagātināta ar itāļu vērienu un jēgpilna dizaina meklējumiem. Atšķirīgas ir ne tikai abu autoru izcelsmes vietas, bet arī personības. Enrico ir ekstraverti komunikabls, savukārt Stine ir ziemeļnieciski atturīga. “Komunicēt ar lietotāju un raisīt viņā emocijas ar dizaina starpniecību ir ārkārtīgi būtiski. Ja mums (itāļiem) ir liegta iespēja komunicēt, mēs nespējam eksistēt. Savukārt skandināvu dizains koncentrējas ap amatniecību, tradīcijām un dabiskiem materiāliem. Ziemeļniekiem ir svarīga dizaina tīrība un godīgs materiālu lietojums.” komentē Enrico. Lai arī autoru viedoklis bieži ir pretējs, abi vienbalsīgi uzsver, ka ir dizaineri, nevis mākslinieki. Katrs «GamFratesi» projekts ir radīts lietotāju vajadzību risināšanai, nevis autoru pašizpausmei.

Interview-GamFratesi-Haiku-Fredericia-Yellowtrace-18

«GamFratesi» studija ir neliela, jo, kā atzīst tās dibinātāji, «cilvēcisks» darbības mērogs viņiem ir tīkamākais. Gam un Fratesi pārraudzībā ir katrs projekts neatkarīgi no tā, kas top: izstāde, interjera dizains, gaismeklis vai mēbeles. Pirmais vērienīgais projekts, kas abiem nesa pasaules atpazīstamību, ir rakstāmgalds «Rewrite». Tā debijas eksemplārs tika radīts 2009. gadā Kopenhāgenas mākslas un dizaina muzeja izstādei, bet kopš 2011. gada «Rewrite» ir «Ligne Roset» dizaina kolekcijā. Rakstāmgalda specifiskās aprises ir radušās rūpīgas dizaina izpētes rezultātā. Abi autori ir pārliecināti, ka neraugoties uz laikmetīgo komunikācijas un tehnoloģiju klātbūtni, efektīva darbam ir nepieciešama efektīvas koncentrēšanās telpa. «Rewrite» ir izolēts «darba burbulis», kas var tikt izmantots atšķirīgu funkciju telpās – gan atvērtā tipa birojā, gan publiskās telpas interjerā, gan mājas ofisā. Pateicoties formai, galds funkcionē kā atsevišķa darba zona, nodrošinot lietotājam iespēju nezaudēt saikni ar apkārtējo vidi, taču veido ap to klusinātu privāto telpu. «Mēs vēlējāmies radīt priekšmetu, kas balansē uz ikdienišķā un pārsteidzošā robežas,» stāsta Stine un Enrico. Galda koka struktūrai ir tradicionāla forma un tā ir veidota no klasiska materiāla, taču tikko galds tiek papildināts ar tekstila kupolu, sabrūk gan paredzamais priekšstats par apjomu, gan asociācijas ar vēsturisku tipoloģiju. Auduma pārsegs nodrošina augstvērtīgas akustiskās kvalitātes un veido darba vidi mājīgi omulīgu.

00000

«Rewrite» rakstāmgalds

Trīs gadus vēlāk «Ligne Roset» dizaina piedāvājums tika papildināts ar vēl vienu priekšmetu elastīga darba cienītājiem «GamFratesi» komandas izpildījumā – sienas plauktu «Nubo». Tas vizuāli atgādina simpātisku mantu koferi un ir īpaši parocīgs lietošanai nelielās telpās. Atsauce nav nejauša – autoru iedvesmas avots ir «Air France» sešdesmito gadu ceļojuma somu kolekcija, savukārt debeszilais audums un gaišais koks saistās ar skandināvu retro dizainu. Līdzās mantu glabāšanas funkcijai «Nubo» ir arī neliela izmēra rakstāmgalds. Tas būs piemērots tiem laikmetīgā darba veicējiem, kuru darba platforma nepārsniedz portatīvo datora un piezīmju klades izmērus.

Capture One 26798.tif

«Nubo» plaukts

Starp jaunākajiem «GamFratesi» projektiem «Ligne Roset» fabrikā ir galdiņš «Fraga», kas vienlīdz efektīvi var funkcionēt gan kā galda virsma, gan kāju soliņš. Īpašu to padara materiālu kontrasts – polsterējums un cieta materiāla virsma. Polsterējuma padziļinājums formē tilpni – trauku paplāti, kas ļauj novietot kafijas krūzi vai ūdens glāzi, savukārt mēbeles mīkstās virsma kalpos kā ērts datora, telefona vai lietotāja pēdu balsts.

stine 049

«Fraga» galdiņš

No items found.