SENSE OF OCTOBER BY JEĻENA OZOLIŅA-JEĻISEJEVA
October 26, 2023
Manu šī mēneša sajūtu veido zinātkāre un pārliecība. Oktobris man vienmēr ir bijis atskaites punkts un brīdis jauniem izaicinājumiem, un šogad šī sajūta ir īpaši izteikta. Kustība, jaunas mijiedarbības un partnerattiecības. Jūtos iedvesmota un atvērta šai jaunajai pieredzei.
Kāds ir bijis vērtīgākais padoms, ko kāds jums ir devis?
Vienmēr pievērst uzmanību detaļām. Gadu gaitā šis padoms nezaudē savu aktualitāti. Labi izplānotas un pārdomātas pat mazākās detaļas vienmēr izceļ projektu, un dažreiz tas var būt glābiņš projektam ar nelielu budžetu.
Kas ir citas jomas, no kurām smeļaties iedvesmu?
Uz šo jautājumu gribas atbildēt plašāk. Pirmajā brīdī prātā nāk māksla, ceļošana, psiholoģija un pat cilvēku attiecības.
Dažreiz māksla man var kalpot kā kontaktpunkts ar kādu, iedvesmas avots vai pat dizaina koncepcijas katalizators. Nav svarīgi, vai tā ir ieraudzīta nesen kādā galerijā vai atrodas tepat man blakus, vai tas ir kaut kur sen ieraudzīts. Tā izraisa emocijas, atmiņas, raisa sarunas un pat bieži pārvērš interjerus par cilvēka radošuma galerijām.
Savukārt ceļošanas pieredze paplašina manu arhitektūras “vārdu krājumu”. Tā ļauj būt lieciniekam dažādiem dizaina piegājieniem, celtniecības materiāliem un būvniecības metodēm. Es gūstu ieskatu par to, kā dažādas sabiedrības mijiedarbojas ar savu apbūvēto vidi, kā klimats un ģeogrāfija ietekmē dizainu. Turklāt ceļošanas kultūras un sociālie aspekti sniedz dziļāku izpratni par to, kā cilvēki ir saistīti ar telpām, kurās viņi dzīvo. Tas ir nenovērtējami, veidojot dizainu, kas rezonē ar cilvēku pieredzi. Vārdu sakot, ceļošana padara mani par daudzpusīgāku, saprotošāku un piepildītāku cilvēku, kas, cerams, atspoguļojas arī manā profesionālajā dzīvē.
Runājot tieši par iedvesmu, uzkatu, ka katram arhitektam jābūt nedaudz arī psihologam. Piemēram, saprotot pasūtītāja raksturu un viņa vērtību izpratni, bieži var noteikt virzienu, kurā doties un ātrāk tikt pie rezultāta. Cilvēku attiecību dinamika un tas, kā cilvēki mijiedarbojas viens ar otru un savu vidi, ir mans pastāvīgs iedvesmas avots. Vērojot, kā indivīdi un kopienas izmanto telpas, kur un kā viņi pulcējas un sazinās, ietekmē dizainu. Izpratne par arhitektūras sociālajiem aspektiem ir svarīga, lai veidotu telpas, kas nav tikai struktūras, bet iedvesmas un komforta avoti tiem, kas tajās dzīvos.
Es smeļos iedvesmu arī no tā, ka arhitektūra var pozitīvi ietekmēt cilvēku uzvedību un attiecības, sākot no intīmām dzīvojamām telpām līdz lielām sabiedriskām struktūrām.
Kā interjera dizains mijiedarbojas ar citām jomām?
Man kā arhitektei šī tēma šķiet aizraujoša un būtiska plašākā apbūvētās vides kontekstā. Interjera dizains nav izolēta disciplīna, bet gan daudzpusīga dizaina ekosistēmas neatņemama sastāvdaļa ar savstarpēji saistītām attiecībām, kas papildina viena otru.
Interjera dizains būtiski mijiedarbojas ar arhitektūru un apkārtējo vidi. Turklāt procesā piedalās ļoti liels skaits speciālistu, sākot no māksliniekiem, amatniekiem un inženieriem līdz ekonomikas un nekustamā īpašuma ekspertiem.
Manuprāt, veiksmīgs interjera dizains rodas no šīm starpdisciplinārajām sadarbībām, kā rezultātā veidojas holistiskas, novatoriskākas un mērķtiecīgākas interjera telpas. Tieši šī daudznozaru pieeja paaugstina interjera dizainu no vienkāršas dekorēšanas līdz dziļai mākslas formai, kas kalpo cilvēku vajadzībām un vēlmēm.
Kas būs nākamā nozīmīgā tendence (interjera) dizainā?
Nākamās nozīmīgās interjera dizaina tendences prognozēšana ir sarežģīta, jo tā bieži attīstās, reaģējot uz sabiedrības, tehnoloģiju un kultūras pārmaiņām.
Mūsu mainīgajā pasaulē elastība un pielāgošanās spējas, šķiet, kļūst par vissvarīgāko. Mainoties cilvēku darba videi un dzīvesveidam, dizainam jākļūst elastīgākam. Piemēram, mēbelēm un izkārtojumam jābūt viegli pārkonfigurējamiem, lai tie atbilstu dažādām vajadzībām.
Ilgtspējīgs un videi draudzīgs dizains ir kļuvis arvien populārāks. Esmu pamanījusi, ka arī Biophilic Design tendence būs aktuāla, jo tā uzsver spēcīgu saikni ar dabu.
Minimālisms un vienkāršība, manuprāt, joprojām ir plaukstoša tendence, uzsvaru liekot uz nepārblīvētām telpām un tīrām līnijām. Minimālisma dizains dod priekšroku funkcionalitātei un vienkāršībai.
https://www.instagram.com/kopen.bureau/
_________________________________________________________________
Produktu izlase:
1. 101 Copenhagen - Bullet Chandelier
2. Zanotta - Pianoalto
3. Zanotta - Comacina
4. CC-Tapis - Stroke 2.0
5. 101 Copenhagen - Dawn Floor Lamp
6. 101 Copenhagen - Crown Table